Muzeum Emigracji

- Adres Polska 1
81-339 Gdynia - Telefon+48 586 704 161
- Telefon+48 586 233 179
- E-mailbiuro@muzeumemigracji.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Niezwykła instytucja, w której dokumentowane i prezentowane są przejmujące losy polskich emigrantów. W historii Polski można wskazać wiele momentów, w których dochodziło do masowego exodusu z kraju. Muzeum Emigracji w Gdyni przybliża losy Polaków, którzy zdecydowali się opuścić ojczyznę (tak znanych postaci, jak też zwykłych ludzi) oraz samo zjawisko uchodźstwa.
Wystawa stała w muzeum prezentuje kolejno m.in. Wielką Emigrację, rewolucję przemysłową i masowe wyjazdy do Ameryki, specyfikę morskiej podróży przez ocean, procedury imigracyjne na wyspie Ellis, chicagowską polonię, ludzkie dramaty związane z II WŚ, codzienne życie Polaków w Ameryce Południowej (w tym brazylijskiej dżungli),trudy PRL-u, wreszcie zdarzenia najnowsze, z emigracją za chlebem do Zachodniej Europy na czele.
Wśród szeroko rozumianych eksponatów zgromadzonych przez Muzeum Emigracji - ponad 10 tys. różnych przedmiotów - najwięcej emocji wzbudzają nagrania rozmów z emigrantami oraz rzeczy osobiste. Dokumenty, zdjęcia, pocztówki, listy, bilety podróżne, skrzynie i walizki, płyty winylowe, książki, dewocjonalia i wiele wiele innych. Poza tym warto wyróżnić multimedialną instalację pokazującą obecność Polaków na świecie - szacuje się, że poza granicami kraju żyje ok. 20 milionów naszych rodaków - oraz żmudnie budowaną makietę transatlantyku “Batory”, bodaj największy model statku pasażerskiego na świecie. Ponadto placówka posiada rozbudowaną ofertę edukacyjno-rozrywkową dla młodzieży szkolnej oraz rodzin z dziećmi.
Nie bez znaczenia jest też lokalizacja instytucji. Z inicjatywy władz Gdyni Muzeum Emigracji mieści się w zabytkowym Dworcu Morskim - miejscu, z którego przez wiele lat wypływały polskie statki transatlantyckie. Charakterystyczny, modernistyczny budynek przy portowym Nabrzeżu Francuskim oddano do użytku w 1933 roku. Do dziś cumują tutaj wielkie statki pasażerskie, choć ostatni polski transatlantyk zakończył służbę w 1988 r. Wprawdzie Dworzec Morski uległ poważnym zniszczeniom w czasie wojny, ale kolejne przebudowy i renowacje w następnych dziesięcioleciach przywróciły mu dawny blask.
Muzeum Emigracji w Gdyni zazwyczaj otwarte jest od wtorku do niedzieli - w różnych godzinach w zależności od dnia tygodnia, lecz zawsze przez 8 h na dobę. Przewidywany przez gospodarzy placówki czas zwiedzania wystawy wynosi 90-120 minut.
Bilety do Muzeum Emigracji w Gdyni:
- ulgowy 6 zł
- normalny 10 zł
- rodzinny 25 zł (2 rodziców + dzieci w wieku 7-18 lat, maks. 6 osób)
- grupowe (min. 10 osób) - ulgowe 4 zł/os., normalne 8 zł/os.
dzieci do 7. roku życia - wstęp bezpłatnie
Poruszające historie Polaków, których los zmusił do wyjazdu z kraju. Muzeum Emigracji prezentuje zarówno wydarzenia z przeszłości - m.in. Wielka Emigracja przełomu XVIII i XIX wieku, exodus związany z II WŚ - jak i wydarzenia współczesne, po wstąpieniu Polski do UE. W gdyńskim Dworcu Morskim prezentowane są wspomnienia, rzeczy osobiste czy wystawy multimedialne.
Opinie