Kościół śś. Jakuba i Mikołaja w Mechowie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zabytkowy kościół barokowy, wybudowany w 1742 roku. Już z daleka świątynia wyróżnia się szkieletową konstrukcją ryglową - wprawdzie chaty szachulcowe to na Kaszubach chleb powszedni, to ta zasada niemal nie dotyczy chrześcijańskich przybytków wiary. Świątynię ufundował opat cystersów z Oliwy, Jacek Rybiński.

Mechowski kościół pod wezwaniem śś. Jakuba i Mikołaja to konstrukcja jednonawowa, posiadająca wbudowaną od wschodu wieżę oraz wyraźne, trójboczne prezbiterium od zachodu. Dzwonnica w formie ślepej latarni nakrytej hełmem pochodzi z 1771 r. Do części z ołtarzem przylega dostawiona później zakrystia. Świątynia posiada 2 krypty - pod wieżą i w południowej części nawy. Solidne ćwiekowane drzwi drugiej z nich strzegą wejścia do podziemi już od XVIII wieku.

Wśród dekoracji i wyposażenia świątyni można znaleźć kilka ciekawych przedmiotów. Da takich właśnie trzeba zaliczyć bogato zdobiony ołtarz główny z 1640 r., z rzeźbami i obrazami o podobnym czasie powstania. Podobnie pięknie prezentują się trzy ołtarze boczne - jeden z podobnego okresu, dwa starsze o niewiele ponad 100 lat. Dzięki temu można porównać wczesno- i późnobarokowe dzieła sztuki sakralnej.

Dużą wartość estetyczną i/lub zabytkową posiadają jeszcze choćby ambona, krucyfiks podwieszony na ścianie tęczowej, witraże z motywami ludowymi, lawaterz, obrazy pędzla Hermana Hana (np. “Fons Vitae” - Źródło Życia),a także… poroża tworzące szkielet lamp i żyrandolu.

Mini przewodnik

Barokowa świątynia z 1742 r. o powszechnej na Pomorzu, acz niekoniecznie w budownictwie sakralnym konstrukcji ryglowej. Zabytkowy kościół jednonawowy z dzwonnicą od wschodu i prezbiterium z zakrystią od zachodu. Wewnątrz przybytku uwagę przyciągają dekoracje i zabytkowe wyposażenie. Wyjątkowo cenne są choćby bogato zdobione ołtarze, ambona, witraże czy obrazy.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja