Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwoszynie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Nowoczesna, monumentalna budowla sakralna o ciekawie zaaranżowanym wnętrzu. Z powstaniem kościoła akurat w tym miejscu, parę kilometrów na południe od Rewy, związanych jest parę równie interesujących anegdot.

Przybytek budowano niemal przez równo dekadę od 1984 roku. Szeroki, masywny korpus wieńczy stromy dach z wielokątną wieżyczką. Wiszą na niej 3 dzwony różnej wielkości - “Jan Paweł II”, “Zygmunt” oraz “Tadeusz”. W środku wyróżniają się ołtarze: główny oraz 4 boczne. Centralny tworzą rzeźba, witraż oraz obrazy - razem na tylnej ścianie prezbiterium tworzą tryptyk, ilustrujący cierpienia Chrystusa na krzyżu. Poświęcone są (na lewo od wejścia) Matce Bożej Nieustającej Pomocy, Matce Bożej Fatimskiej - zawiera koronowaną figurkę - oraz (z prawej strony) Sercu Pana Jezusa i Jezusowi Miłosiernemu.

Świątynię ufundowano praktycznie w całości z datków wiernych i pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży kościelnej ziemi - nie to jest jednak najciekawsze. Pierwotnie nowy kościół miał stanąć w sąsiednim Kosakowie, dla parafii. Starania trwały od 1945 r., a zgodę udało się uzyskać w 1981. Jednak wojsko zablokowało budowę, a to z powodu lotniska na Babich Dołach. I tak budowę przeniesiono do Pierwoszyna, a w 1999 r. wydzielono tu nową parafię. Nazwę i patrona zmieniła jednak wspólnota w Kosakowie, na św. Antoniego Padewskiego.

Mini przewodnik

W zamierzeniu miała to być nowa świątynia dla Kosakowa. Jednak wojsko oprotestowało budowę, mając na względzie lotnisko na Babich Dołach. I tak w 1984 rozpoczęła się budowa, zakończona po dekadzie, a po następnych 5 latach powstała nowa parafia. Kościół jest godny uwagi ze względu na masywną bryłę, nietypową dzwonnicę, ozdobne ołtarze i tryptyk w prezbiterium.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja