Kościół Narodzenia NMP

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Neogotycki kościół zbudowany w 1880 roku, jako nowa świątynia dla sanktuarium maryjnego. To trzeci przybytek stojący w tym miejscu - pierwszy wzniesiono jeszcze w II połowie XV wieku. Wyjątkowo silny w miejscowej wspólnocie jest kult maryjny, a to przez cudowną figurkę Maryi z Dzieciątkiem Jezus.

Późnogotycką, datowaną na I połowę XV w. rzeźbę Madonny wyrzeźbił w drewnie lipowym nieznany, prawdopodobnie gdański artysta. Figurka ma 85 cm wysokości i 20 cm szerokości, sama postać Maryi ma nieco ponad pół metra. Otoczona promienistą aureolą, stoi na złotym postumencie. Wiąże się z nią wiele opowieści o uzdrowieniach i innych legend.

Wyrazem kultu maryjnego jest także położona nieopodal kościoła, zabytkowa kaplica Królowej Polskiego Morza, wybudowana w 1775 r. w miejscu, w którym wg legend znaleziono wspominaną figurkę. Zdaniem wiernych woda w studzience jest obdarzona właściwościami uzdrawiającymi, za wstawiennictwem Matki Boskiej.

Sama świątynia pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to jednonawowa konstrukcja (43×16 m),zbudowana na planie prostokąta z dodaną częścią prezbiterialną. Wieża sięga 40 metrów. Kościół wyróżnia się dużą liczbą cennych dzieł sztuki sakralnej i wiekowym wyposażeniem. Do najciekawszych z pewnością należą drewniana pieta z lat 1480-90, obraz-mapa Swarzewa (1684),oryginalna, srebrna puszka na komunikaty (II poł. XVII wieku) czy barokowy ołtarz boczny. Stwierdzenie, że każdy centymetr kwadratowy wnętrza posiada jakąś niezwykłą dekorację, nie byłoby wielką przesadą.

Mini przewodnik

Jednonawowa świątynia z 40-metrową wieżą, architektonicznie i we wnętrzu utrzymana w stylu neogotyckim. Kościół wbudowano w 1880 r., jednak to nie budowla, a jej zdobienia i wyposażenie są tu najciekawsze. Najistotniejsza jest cudowna figurka Maryi z Dzieciątkiem Jezus, umieszczona w kaplicy Królowej Polskiego Morza. Cennych dzieł sztuki jest dużo, dużo więcej.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja